Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotografické kuriozitky

30. 1. 2007
I takto může vypadat nabídka filmových aparátů v době digitální fotografie. Když jsem před nedávnem brouzdal internetem, narazil jsem na kuriózní nabídku. Protože podobné aparáty nebývají hosty na rádobyseriózních serverech o fotografování (reklamní potenciál jejich výrobců je očividně nízký), dovolil jsem si zařadit tento příspěvek aspoň sem. Snad náhodného návštěvníka potěší, že kromě záplavy digitálů, určené především pro milovníky focení, se stále najde něco, co může potěšit i milovníky menšin.


Rybí kompakt

Obrazek     Rádi byste vyzkoušeli snímky rybím okem, ale nemáte potřebných pár tisíc na jednoúčelový objektiv, který vytáhnete
z brašny jen zřídka, nebo je pro vás zrcadlovka zbytečnou přítěží? Proč si nepořídit „rybí kompakt“? Za 40 euro můžete mít téměř klasický a na první pohled sympatický plasťáček se skutečným rybím okem o zabrazovacím úhlu 170O. Nedostane se vám sice žádného uživatelského komfortu v podobě měření a nastavování expozice, dokonce i posuv filmu vpřed i vzad musíte obstarat svými prsty, zato vás však nebude příliš omezovat vysoká spotřeba energie z akumulátoru, neboť jediná tužková baterie slouží pouze pro napájení vestavěného blesku. Pro technofily přidám ještě několik údajů. Objektiv je plastový o ohniskové vzdálenosti 10 mm, clona pevná f/8, expoziční čas také pevný 1/100 sec. Tělo o rozměrech 10,5 x 6 x 6 cm váží 230 g.
  ¨

Camera obscura

     Okouzlily vás neostré a měkce gradované snímky evokující fotografie z 19. století pořízené dírkovou komorou? Nemáte však technické nadání pro její stavbu? Nevadí. Dnešní trh se o vás postará. Můžete si dokonce vybrat, zda se spokojíte s papírovým, lepenkovým, nebo luxusním dřevěným aparátem, který jako by vypadl z dob průkopníků fotografie.

     Vzpomene si ještě někdo z dnešních fotografů na papírovou vystřihovánku aparátu Dirkon, která před mnoha lety vyšla jako příloha časopisu Abc? Prý skutečně fotografoval, takže proč by nemohl pracovat papírový aparátek Hole-onex, nabízený na internetu za 25 euro? Vystřihovánku o čtyřech desítkách dílech lze prý sestavit za půl druhé hodiny a nebudete potřebovat nic víc než běžné kancelářské potřeby a lepidlo.“Objektiv“ aparátu o ohniskové vzdálenosti 32 mm by měl vykreslit plný rámeček kinofilmu prostřednictvím otvoru o průměru 0,2 mm. Také tato hračka ani po sestavení příliš místa nezabere, její rozměry jsou 10,5 x 7 x 6,5 cm.

Obrazek     Jste-li však dostatečně movitým příznivcem fotografování dírkovou komorou, můžete sáhnout po skutečném aparátu, zhotoveném
z tvrdého a ušlechtilého teakového dřeva z Thaiwanu a leštěné mosazi. Za 320 euro získáte skutečnou raritu: komoru o rozměrech 17 x 8 x 5 cm, přizpůsobenou pro práci se svitkovým filmem. “Objektiv“ o ohniskové vzdálenosti 25 mm vykreslí na filmu obrazový kruh o průměru 87,5 mm, Zařízení vám však umožní zvolit, zda budete exponovat políčko 6 x 4, 6 x 6, 6 x 7, nebo na polopanoramatický formát 6 x 9 cm. Protože expozice bez objektivu vyžaduje delší čas, má komora standardní závit pro upevnění na stativ. Pro vyrovnání aparátu slouží malá kruhová vodováha na horní straně komory. Protože půl měsíční mzdy českého pracujícího není málo, dostane majitel o výrobce této kuriozity ručně signovaný certifikát pravosti aparátu, na němž je vyraženo výrobní číslo. K dispozici je také drátěná spoušť, ovládající mosazný mechanismus od
krývající otvor komory.

     Vyrábějí se však i komory méně luxusnější a samozřejmě i levnější. Za polovinu výše uvedené částky lze pořídit komoru o něco menší (13,5 x 8,25 x 4 ,5cm). Pracuje také na svitky, technické parametry jsou stejné, některé funkce však chybějí. Ještě více ušetříte, spokojíte-li se
s lepenkovým provedením. Spektrum použití se opět poněkud zmenší, především nesmíte zmoknout, ale co byste chtěli za 35 euro? Zato však můžete používat i klasický kinofilm, odpadnou vám tedy starosti se sháněním labu, který by uměl přežvýkat svitek.

     Pouze na kinofilm je model za 140 euro. Tělo opět z teakového dřeva, „závěrka“ mosazná. Rozměry jsou však veskrze kompaktní, 12 x 6 x 4 cm je bezesporu objem, který pojme nejedna kapsa u kalhot, o brašně na zrcadlovku s „hlavním“ přístrojem nemluvě. Také tento model lze připevnit na stativ pomocí klasického závitu.

    Jak vidět, fajnšmekři nemusejí smutnit, neviditelná ruka trhu myslí i na ně. Samozřejmě že ne v běžných obchodech, určených pro zástupy průměrných spotřebitelů. Kdo by měl zájem, rád sdělím adresu, do Vídně není daleko a mají i e-shop.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář