Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem k aparátu přišel aneb malý test prodeje

10. 3. 2010

 

Zde několikrát zmíněný (a pochválený) panasonic dosloužil. Že se tak stalo pádem na tvrdou vozovku a ne sešlostí věkem je smutné, nicméně všechno zlé může být pro něco dobré. Proč při příležitosti koupě neotestovat lidi, které prodej aparátů živí?

Jsa člověkem důkladným a místy až puntičkářským, nevrhl jsem se s naditou prkenicí na nejbližší obchod fototechnikou, ale jal jsem nejdřív virtuálně prozkoumat trh. Abych (pokud možno) nic neopomenul, oslovil jsem na přelomu ledna a února 2010 několik (snad) prestižních internetových obchodů
a pár odborných serverů dotazem, jaký aparát by mi doporučily. Jako kritéria jsem uvedl: jednoduchost, podmínka napájení na AA monočlánky a kapesní velikost, cenový strop 7 – 8 tisíc Kč. Potěšily by mě větší čip, určitá nárazuvzdornost i širší ohnisko. Netrval jsem naopak na zbytečně dlouhém skle, množství funkcí a režimů, ani na designové výjimečnosti. Favorizoval jsem canon  A 1100 (vypadal seriózně), případně olympus fe 46 (když bych o něj přišel, škoda bude poměrně nepatrná a značka i papírové parametry jsou snad zárukou slušné kvality).

Obrazek

Do "testu" nastupoval canon A 1100 jako favorit ...
 

Jak reakce obchodníků a odborníků vypadaly? Obecně řečeno, oblačno až zataženo. Zda svou roli hrála snaha prodat ten který doporučovaný výrobek, nezájem potenciálnímu zákazníkovi poradit, či jsou výsledky „ankety“ jen dílem náhody, těžko soudit. Jako první reagoval Ondřej Klíma z obchodu VK Foto. Téměř holá věta: „Já bych doporučil fotoaparát Fujifilm F200EXR,“ činila kompletní odpověď. Že aparát téměř v ničem nevyhovuje zadání je nasnadě, sem nakupovat nepůjdu.

Podobně (a jako druhý) se vyjádřil Aleš Kavka z 123shop-u : „Osobně bych doporučoval výběr z těchto fotoaparátů: nikon CoolPix S710, panasonic DMC-TZ6, canon PowerShot SX 200 IS, sony DSC-WX1, panasonic DMC-TZ7.“ Kolik jich funguje na tužkové baterie, nechť si členář vygoogluje (ale ne, ušetřím vám čas – žádný).

Poměrně přesně vystihla největší problém nákupu Lenka Suchánkové
z Digiprofi.cz. „Vá
mi navrhované fotoaparáty jsou si, co se výbavou týče, hodně podobné. U Canonu je výhoda stabilizátor, který Olympus nemá. Oba dva modely ale patří do základní třídy kompaktních fotoaparátů, proto je potřeba počítat s tím, že nenabízí mnoho funkcí nebo extra výbavu jako je například širokoúhlý objektiv. Co se týče většího snímače, ten má několik modelů ve vyšší třídě, ale ty zase nemají tužkové baterie. Tenhle Váš požadavek se mi jeví jako nejméně průžný protože v dnešní době jsou na tužkové baterie právě jen základní modely fotoaparátů nebo některé tzv. ultrazoomy, ty už ale nejsou kapesní velikosti. Je důležité si uvědomit, bez čeho se neobejdete a co by jste mohl naopak oželet a podle toho si vybrat konkrétní model,“ uzavřela svou poměrně obsáhlou odpověď.

Ano, právě kombinace slušnějšího objektivu a snímače s napájením AA monočlánky byla téměř gordickým uzlem výběru. Proč musejí mít hardwareově lépe vybavené aparáty akumulátor a monočlánky jen ty pro děti či začátečníky, je mi záhadou. Také diskuse o tom, je-li li-on akumulátor lepší než NiMh článek, lze vést v teple hospody u dobře vychlazeného piva a ne v terénu
s červeně blikající kontrolkou stavu energie. Ultrazoom i zrcadlovku navíc provozuji na AA články a dvě nabíječky (mobil na AA prostě neexistuje) jsou
i tak už víc než dost. Představa, že budu po ránu muset rozmotávat z klubka ještě třetí drát, mě totiž dost děsí.

„Myslím že Canon A1100 je správná volba, přemýšlel jsem co bych Vám kromě A1100 mohl doporučit podobného (parametry, velikost přístroje, napájení AA), ale opravdu nevím,“ začal mě v mém názoru utvrzovat Jan Krejčí z DIGIPIXEL.CZ. Dodal, že za zmínku by snad stál růžový aparát casio ExSlim H 10, neboť on by za takovou velikost a výbavu napájení AA články oželel.

Konflikt požadovaných vlastností a napájení hned v úvodu své odpovědi zdůraznil i Petr Korytina z FotoAparát.cz. „Zásadní problém jsou ty AA baterie. Opravdu bych hledal jen mezi Canony (výběr a přiměřená kvalita). AA baterie
a ostatní požadavky se vzájemně totiž opravdu vylučují a to především krátké ohnisko. AA = levný, krátké ohnisko = dražší....,“ napsal a dodal seznam tří aparátů, z nichž dva nebyly na AA články a třetí byl favorizovaný canon.

Bezmála týden jsem musel čekat na odpověď, které v praxi dokazuje, že i kozel se může stát za určité konstelace hvězd úspěšným zahradníkem. „Vzhledem k Vašim požadavkům a s přihlédnutím k poměru ceny/výkon, bych doporučil např.: Fujifilm Finepix F70 EXR, Fujifilm Finepix F200 EXR nabo Panansonic Lumix DMC-TZ6 / TZ7. Vše to víceméně splňuje + i do Vašeho budgetu se vejdete :-),“ pousmál se na závěr své stručné odpovědi redaktor IDIFu Martin Hájek..

Jaroslav Šimek z FotoŠkoda.cz opět schválil volbu canonu A 1100, doporučil však především samsung WB 1000. „Tento přístroj je vybaven objektivem začínajícím ohniskem na velmi praktických 24mm ohniska, 12mpx rozlišením, možností jak automatického, tak i manuálního nastavení expozice, videosekvence umí nahrávat v HD rozlišení je vybaven duální stabilizací obrazu, 3" LCD, atd.,“ uvedl, přestože jsem v dotazu vybavenost funkcemi vysloveně nepožadoval. Z aparátů napájených monočlánky vzpomněl (jako první v testu) canon SX 120 IS.

Hodně přes týden jsem musel čekat na odpověď od Megapixel.cz. Nic nového však nepřinesla. Luděk Bouška jen stručně potvrdil volbu A 1100 a vyzdvihl Finepix F70 EXR. „Fotí opravdu velmi dobře,“ podotkl.

Jako poslední (a zároveň nejobsáhlejší) přišla po více než 14-ti dnech reakce od Veroniky Redlichové z Photorevue.cz. „Jestli Vám mohu poradit alespoň za sebe, ve Vašem případě bych preferovala Olympus FE 46 a to hned z několika důvodů. Jak jste sám psal, když o něj přijdete, škoda nebude sice nepatrná (cena se pohybuje okolo 2990,-), ale určitě Vás to bude "méně bolet" než
v případě Canonu. Mimochodem, Canon A1100 jsem nenašla ani v databázi firmy Canon, nevím, nejedná se spíše o Canon A 3100 IS?“ píše mj. tato „odbornice“. Naštěstí jsem byl v této době už rozhodnut, a její reakci jsem bral už opravdu jen jako příspěvek do mého testu.

 

Obrazek

... aby na jeho konci skončil jako vítěz.

Co z něj plyne? Především, většina odpovědí je prakticky bezcenná. Těch pár relevantních informací, co se dozvíte, najdete mnohem rychleji na internetu bez ptaní. Málokdy také pocítit skutečný zájem o zákazníka (výjimky viz výše). Proč třeba nikdo nezmínil výrobky od Sony, Panasonicu, nebo i „neznačkové“ aparáty na AA články? Nebo canon A 2100?

Především pak ale zaráží množství odpovědí mířících svým obsahem zcela mimo mísu. Zvláště je to podivné u IDIFu, který se prezentuje jako instituce mající
v oblasti digitální fotografie téměř „patent na pravdu“. Spolu s Photorevue.cz si jej tak dovolím vyhlásit jako propadák testu. Za jeho vítěze pak považuji Digiprofi.cz, FotoAparát.cz a Centrum Foto Škoda. Tam jsem taky nakonec svůj nový přírůstek do „rodiny“ pořídil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář