Jdi na obsah Jdi na menu
 


Omalovánky aneb jak na kontury

17. 5. 2007

        

Udělat z běžné fotografie fotografii konturovanou je postup známý již mnoho desetiletí. Využívá se k němu tzv Sabbatierových izodenz, ovšem chce to film, zvětšovák, chemii a spoustu trpělivosti. Přestože je to metoda kdysi poměrně známá a rozšířená, s nástupem digitalizace je potřeba nahradit reagující radikály kombinací nul a jedniček. Různé bitmapové editory přitom už nabízejí různé funkce, jak tohoto efektu dosáhnout. V této diskusi se její účastníci dopracovali sice ke konturám, nicméně tvořenými jednotlivými nesouvislými body.

Po krátkém přemýšlení mne napadla jednoduchá metoda, jak dosáhnout obrazu
s liniemi většinou spojitými. Je k ní třeba bitmapový editor s možností práce ve vrstvách a s efektovým filtrem reliéf, výsledek se dostaví za několik málo minut. Postup snad dostatečně ilustrují následující obrázky.

Obrazek

V diskusi se upravoval automobil, zvolil jsem tedy také snímek svého bývalého vozu. Převedl jej do Stupnice šedé a aplikoval filtr Reliéf. Má-li editor možnost jeho nastavení, je dobré si chvíli pohrát s úhlem „stínů“ a jejich intenzitou, ovlivní to výsledek poměrně významným způsobem. Potom jsem Duplikoval vzniklé pozadí do Nové vrstvy s atributem Ztmavit a upravil ji jako Inverzi. Již v této fázi je dobře patrný výsledek. Nakonec stačí vrstvy Sloučit a upravit Jas a kontrast. Zde je výsledek:

Obrazek

Protože v diskusi byl zmíněm i jiný motiv, vyzkoušel jsem uvedený postup i na jedné starší fotografii zobrazující ženskou postavu. Výsledek je jistě také zajímavý.

Obrazek

Ještě jiných efektů by se jistě dosálho zvýšením počtu skládaných vrstev, jejichž reliéfy byly vytvořeny změnou úhlu „osvětlení“, případně převedením finálního obraz do režimu Č-B, to si však už může vyzkoušet každý sám. Pomocí reliéfu lze v tedy některých případech vytvořit celkem zajímavé omalovánky. Jejich použitelnost
v praxi nicméně zůstává poněkud diskutabilní. Podobně, jako se využití Sabbatierových izodenz omezilo na několik málo grafických záležitostí, ani „zkonturování“ digitálních fotografií se jistě nestane masovou formou pro prezentaci. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář