Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Zajíc

28. 2. 2007

     Každý má v mládí mnoho vzorů, nebyl jsem výjimkou. Když jsem v post-pubertálním věku začínal stále více pokukovat po fotoaparátu jako o objektu mého zájmu, stal se jím také Miroslav Zajíc. Pracoval jako šéfreportér Mladého Světa, tehdy celkem podpultového produktu komunistické nabídky tiskovin. Líbily se mi jeho živé fotografie i jeho přirozené portréty nejrůznějších osobností a chtěl jsem umět totéž. Nebylo proto divu, že když koncem 80. let vydal svoji Inventuru, neváhal jsem a tuto objemnou monografii zařadil do své rozrůstající se knihovny.

Obrazek     Nadlouho se stala jednou
z nejoblíbenějších. Líbily se mi fotografie, líbily se mi mnohdy vtipné
a výstižné, jindy vhodně doplňující (obraz přece jen neřekne vše) popisky a ještě něco jiného. Zajíc v několika „kurzívách“ nechal čtenáře nahlédnout nejen do své temné komory, ale také za kulisy práce reportéra. Přesvědčil mne, že tato práce není tak složitá, abych ji nemohl dělat, ale není tak jednoduchá, abych ji mohl dělat hned. Přestože jsem byl tehdy již zaníceným amatérem, tyto rady mne o hodný kus posunuly na fotografické cestě vpřed.

     Přestože v Inventuře defilují snad téměř všichni exponenti komunistického režimu, hemží se to v ní svazáckými košilemi, pionýrskými šátky a na každé druhé stránce se budují lepší zítřky, stala se pro mě tato nikoliv útlá knížka jednou
z prvních učebnic fotografování a Zajíc se ze vzoru proměnil v ochotného učitele, jenž se nezdráhal prozradit nejeden „fígl“. Mnohokrát jsem si při své pozdější práci na jeho rady vzpomněl, mnohokrát mi pomohly, byť jsme se osobně nikdy nesetkali.

Obrazek     Vlastně ano, potkali. Viděli jsme se jednou, někdy v polovině 90. let dnes už minulého století
a hned se projevil nebetyčný rozdíl mezi jím, ostříleným profesionálem a mnou, tehdy začátečníkem z malého města. V honosném paláci Národní galerie na Hradčanech se konala neméně honosná módní přehlídka. Mačkali jsme se pod molem v prostoru vyhrazeném reportérům. Snaživě jsem snímal jednotlivé modely korzující prostorem a poctivě jsem vyčkal závěrečné děkovačky, zatímco Zajíc se vytratil. Jeho profesionalita se ukázala poté, co jsem se jako jeden z posledních propracoval do místnosti, kde se konal slavnostní raut. Zatímco Zajíc spokojeně dojídal svou porci lahůdek, na mě čekala bíle prostřená tabule pokrytá stříbrnými podnosy a hromada odloženého nádobí. Nepoužitého chlebíčku nevidno, dostalo se mi další lekce, jak to v branži chodí.

     Několikrát jsem přemýšlel, proč jeho hvězda začala upadat a proč už nepatří mezi naši špičku. Snad byl pro mnohé příliš svázán s obdobím socialismu, snad mu uškodilo spojení s Mladým Světem, který byl po změně poměrů nemilosrdně převálcován konkurencí, snad hledal klidnější prostředí. Nevím, důvodů může být bezpočet.

     Když dnes zadám do Googlu heslo „ Miroslav Zajíc fotograf “ vypadnou jen střípky. Těžko z nich složit mozaiku, která by vystihovala jeho osobnost. Osobnost fotografa, který měl možná jen smůlu v tom, že se stal jením z nejlepších dokumentaristů posledního dvacetiletí budování komunismu v Čechách. Kdo si ale otevře jeho Inventuru, zjistí, že dívat se kolem sebe bezesporu uměl.

  

P.S. Nemám příliš v lásce, když někdo píše fotky a focení. Miroslav Zajíc je jedním z nemnoha, u něhož mi to vůbec nevadí.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

příloha

(hana, 10. 10. 2013 19:07)

dobry večer přijměte pochvalu za vaše sobotní články jsem ráda že umí také někdo vzpomínat na obyčejné věci mladí to nechtějí poslouchat ale nám starším také ne všem to pusobí dobře.Je to jako bych to prožívala vedle vás.díky

Velká pochvala a poděkování

(Doc. Dr. Ing. Pavel Rumíšek, 17. 6. 2010 12:44)

Úžasný fotograf, nádherné fotky a krásné komentáře - týden Miroslava Zajíce čtu vždy v Právu jako první článek. Pokračujte dál ve stejném duchu!

Prosba

(Monika Vernerová, 24. 11. 2008 19:42)

Chtěla jsem též požádat o kontakt na pana Zajíce, jekož pracuji na historické práci o svatořečení sv. Anežky a pan Zajíc, měl na pouti ke svatořečení fotografovat a dále se na tom podílet.
Děkuji
historie.dejepis@seznam.cz

prosba o kontakt

(Jarmila Nováková, 20. 8. 2007 17:27)

Dobrý den,
jsem z reklamní agentury a od pana Miroslava Zajíce bychom rádi zakoupili fotografii. Napadlo mě jestli bych přes tento mail nemohla požádat o kontakt na pana Zajíce. Celá záležitost poměrně dost spěchá.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Jarmila Nováková
Thamesdown CZ, a.s.
mob.: 603 824 317

Miroslav Zajíc

(Zdeněk Vichta, 7. 3. 2007 14:11)

Je tomu asi 14 dní, kdy jsem listoval Inventurou a zavzpomínal na lěta, kdy jsem se s panem Zajícem několikrát setkal na jeho besedách. Děkuji za toto připomenutí velmi dobrého fotografa. Snad se o něm ještě někdo zmíní.